Skip to Content

OS2ai introduktion og overblik

Velkommen til OS2ai-fællesskabet

Nedenfor har vi oplistet en række informationer om OS2ai, som vil være hensigtsmæssige for jer at orientere jer i. 

Siden opdateres løbende.

Hvad er OS2?

OS2 er en medlemsorganisation, der består af offentlige medlemmer, som samarbejder om at udvikle og vedligeholde open source software, der laves ud fra deres fælles behov. Fællesskabet er ikke en it-leverandør, men en forening hvor du får hjælp til governance og organisering af et OS2-produkt. En lang række leverandører har forpligtet sig til at levere open source software til OS2-fællesskabet og du kan købe deres kompetencer til rådgivning, udvikling, hosting, drift og support.

Hvad er forskellen på et OS2 produkt og et OS2 projekt?

Et OS2-PROJEKT er under udvikling. Et PRODUKT er klar til at blive taget i drift af en eller flere offentlige medlemmer.


Se yderligere FAQ om foreningen OS2 her: https://www.os2.eu/faq

Informationen nedenfor omhandler specifikt OS2ai. 


Hvad er OS2ai?

OS2ai er et udviklingsprojekt og et fællesoffentligt samarbejde, der udvikler en åben og fælles generativ AI-platform, som skal gøre det muligt for offentligt ansatte at bruge generativ AI sikkert og ansvarligt i hverdagen. Platformen bygges på open source, fælles governance og en flerleverandørstrategi, så den offentlige sektor bevarer kontrol og undgår afhængighed af enkeltleverandører.

OS2ai er drevet af et fællesskab, der handler, lærer og forbedrer undervejs. Vi arbejder iterativt, afprøver i praksis og justerer løbende, frem for at vente på det perfekte.

OS2ai fællesskabet

Udviklingen af OS2ai baserer sig på fællesskabet. Produktet drives fremad, alt efter fællesskabets aktivitet og engagement. Et open source produkts succes afgøres af communityet bag. Hvis der i arbejdet med OS2ai er noget man mangler, ikke kan forstå eller gerne vil dele viden om, så skal man være aktiv i fællesskabet.

Det forventes, at I som tilsluttet myndighed så vidt muligt samarbejder aktivt og konstruktivt med OS2 gennem deltagelse i bl.a. arbejdsmøder samt holder jer orienteret via de anviste support- og kommunikationskanaler.

Roller og ansvar 

I tilslutningaftalen er det beskrevet at "OS2 varetager koordinering, kodevedligeholdelse og den løbende udvikling af løsningen, mens Anvenderen har ansvaret for den lokale udbredelse, implementering og tekniske driftsinstallation i egen organisation."

Den enkelte myndighed er en aktiv part, der bruger og bidrager til produktet. Jeres primære opgaver er:

  • Implementering: Har det fulde ansvar for installation, drift, overvågning og udbredelse i egen organisation.
  • Aktiv deltagelse: Forventes at bidrage konstruktivt med feedback, fejlmeldinger og deltagelse i arbejdsmøder/brugerklubber.
  • Administration: Skal udpege 1-2 lokale administratorer, der fungerer som bindeled og yder intern support.
  • Finansiering: Betaler tilslutningsafgift og det årlige vederlag for deltagelse i fællesskabet.

 Se yderligere om roller og ansvar i OS2ai tilslutningsaftalen.

OS2ai styregruppe og koordinationsgruppe

OS2ai udvikles og vil også blive driftet efter OS2s governance (https://www.os2.eu/governance). Det betyder, at OS2ai udvikles og drives fremad af fællesskabet.

I OS2ai-fællesskabet er der etableret en koordinationsgruppe og en styregruppe. 

Medlemmer i styregruppen og koordinationsgruppen

Grupperne består af frivillige repræsentanter fra anvendermyndighederne og prioriterer udviklingsønsker, så det passer til produktets vision og kommer flest mulige til gavn. 

Find referater fra koordinationsgruppemøder og styregruppemøder


Drift og udrulning

OS2ai bygger på et fælles fundament, med en indbygget fleksibilitet og valgfrihed til den enkelte myndighed. Det betyder, at I selv skal tage stilling til driftsmodel, driftsleverandør, teknisk opsætning og lokal implementering.

Driftsmodel 

Der er valgfrihed til drift. Det betyder konkret, at I som lokal myndighed selv indgår egen aftale omkring drift. På nuværende tidspunkt er der myndigheder, der drifter løsningen selv lokalt, mens andre anvender DTU Computerome.

Hvis der er spørgsmål til pris på drift, SLA, hardware o.lign. kan I kontakte DTU Computerome. 

Driftsaftale

Driftsaftale og aftale om udrulning af lokal installation indgås direkte med leverandør. 

Ved kontakt til DTU Computerome:

  • Orientér jer i prisstrukturen ved DTU Computerome: https://boks.os2.eu/s/JFcEwiRWjzGM2Cq
  • Kontakt Mads Bager Hoffman ved DTU Computerome for kontrakt, databehandleraftale mv. mabho@dtu.dk
  • Vær opmærksom på eventuelle lokale indkøbsforhold, når I indgår kontrakten

Egen drift

Hjørring Kommune har valgt selv at drifte deres lokale installation af OS2ai. Hvis I ønsker at se optagelse fra webinar, hvor Hjørring Kommune deler erfaringer om egen drift, kan I skrive til os2ai@os2.eu

Der er også startet en ERFA‑gruppe om egen drift for at samle viden på tværs. Interesseret i at være med? Skriv til os2ai@os2.eu

FKA

Adgangskomponenten binder OS2ai sammen med Fælleskommunal Adgangsstyring (FKA) og giver mulighed for automatisk at tildele roller til medarbejdergrupper.

Den er færdigudviklet og testet af en lille håndfuld kommuner. Nu er det jer, der har en OS2ai applikation, der skal i arbejdstøjet:

·        Læs dette dokument om implementeringsstrategier, og vælg jeres.

·        Tag fat i jeres driftsleverandør for at igangsætte opsætningen.


Jeres lokale installation

Når I har fået udrullet en lokal installation, vil vi anbefale jer at kigge på nedenstående materiale. 

OS2ai GitHub side

På OS2ais overordnede GitHub side kan I finde forskellige vigtige repositories. OS2sandbox/public-genai-governance: Governance and documentation repository for an open ai platform targeted at the danish public sector

Vi vil anbefale jer at starte med at kigge grundigt på AarhusAI dokumentationssite (https://aarhusai.github.io/documentation/)

Brugervejledning til OpenWebUI

OpenWebUI er en komponent i OS2ai. Vi vil derfor anbefale jer at kigge i OpenWebUIs vejledningsbibliotek: 🏡 Home | Open WebUIDen generelle anbefaling er, at man ikke skal røre ved standardopsætningen.

Optagelse fra demo-møde

Vi vil anbefale jer at se/gense demo'en af OS2ai fra december 2025: Infomøder om OS2ai - Alle filer - Filer - OS2-fællesskabet

Der bliver bl.a. givet en demo med overblik over interface, og hvordan man bygger en assistent, teknisk information om applikationsniveauet og indledende information om Hjørring Kommunes arbejde med egen drift. 


Compliance

Compliance ift. anvendelse af OS2ai er et lokalt ansvar. OS2ai stiller en fælles open source-platform og fælles governance til rådighed, men den enkelte myndighed skal selv sikre, at brugen sker i overensstemmelse med gældende regler, interne politikker og lokale risikovurderinger.

Det anbefales at tænke compliance ind fra start og begynde med et tydeligt afgrænset anvendelsesscope.

Anvendelse af persondata i OS2ai

Det er ambitionen, at man i OS2ai trygt og sikkert skal kunne arbejde med persondata, når de rette tekniske, organisatoriske og juridiske rammer er på plads.

Den konkrete anvendelse af persondata vil afhænge af den lokale installation, driftsaftale, databehandleraftale, adgangsstyring, logning og risikovurdering.

Anbefalingen er at starte med use cases uden persondata. Medarbejderen har fortsat ansvar for at vurdere og kvalitetssikre output fra løsningen.

Konsekvens - og risikovurdering 

Det er et lokalt ansvar at sikre compliance i forbindelse med anvendelse af OS2ai. 

Erfaringen fra de første kommuner er, at arbejdet lokalt med compliance i forhold til anvendelse kan blive meget omfattende, hvis scope fra start gøres for bredt, især ved brug af personoplysninger. Anbefalingen er at starte med et smalt og tydeligt afgrænset anvendelsesscope, hvor hjemmelsgrundlag og DPIA er lettere at håndtere. 

Ishøj Kommune har delt overvejelser om at tage udgangspunkt i en lille skabelon for DPIA og bygge videre derfra, mens Region Nord har bidraget med erfaringen om at positionere løsningen som et støtteværktøj og ikke et beslutningsværktøj. 

Aarhus Kommune har delt deres arbejde med risiko- og konsekvensanalyse under tilblivelsen af AarhusAI: https://boks.os2.eu/s/ZgLB9SnafKgRwM4

Vi opfordrer generelt til, at materiale og erfaringer vedr. det lokale arbejde med compliance deles i fællesskabet.


Support og videndeling

Hvordan får vi support til vores OS2-produkt?

OS2-fællesskabet tilbyder som udgangspunkt ikke support. Der er p.t. ingen ekstern supportleverandør tilgængelig til "pay-per-use" support i OS2ai. Den operationelle support foregår derfor lokalt, frivillig sparring gennem OS2samtale i fællesskabet eller en ifølge lokal aftale indgået med en leverandør.

Fejl & feedback: Har du opdaget en bug eller har en idé til forbedring? Læs om, hvordan du indrapporterer her: Fejl og Feedback | OS2ai Documentation

OS2samtale

Derudover vil vi opfordre jer til at tage del i samtalen på OS2samtale, hvor myndighederne i OS2ai fællesskabet deler tips og tricks. Opret jer her: Sådan bruger du OS2samtale | 🗣️ Samtale.

Hvis der er noget man mangler, ikke kan forstå eller gerne vil dele viden om, skal man være aktiv i fællesskabet.

Løbende projektmøder

Ca. 14 dage efter styregruppemøder afholder vi projektmøder for alle tilsluttede myndigheder.  Formålet er at give overblik over status og sikre viden hele vejen rundt i fællesskabet. I kan finde møderne på https://www.os2.eu/event og skrive til OS2ai@os2.eu, hvis I gerne vil med.

Løbende informationsmails

Der er en overordnet OS2ai-mailingliste, hvor tilsluttede myndigheder modtager løbende informationsmails. Kontaktpersonerne i jeres myndighed bliver tilføjet til mailingsliste og vil dermed modtage de løbnede informationsmails. 

Se tidligere udsendte informationsmails her: https://boks.os2.eu/s/gBzMp9qA4n94ZeM


Fokus i OS2ai i 2026

2026 er et overgangsår, hvor vi har fokus på at skalere en myndighedsspecifik løsning (AarhusAI) til en fælles løsning med fælles ejerskab. Det betyder, at ejerskabet over kildekoden løbende bliver overdraget til OS2ai gennem en transition. Gennem transitionen vil fællesskabet omkring OS2ai tager ejerskab over løsningen.

For at håndtere overgangen fra AarhusAI til det blivende OS2ai, arbejder projektet i to spor:

Spor 1 (Her-og-nu): Udrulning af AarhusAI 1:1 for at sikre hurtig værdi og opsamling af use-cases i kommunerne.

Spor 2 (Fremtiden): Løbende vurdering og udvikling igennem fællesskabet. 

Der søges efter migreringsmuligheder i forbindelse med transitionen, men det skal forventes, at det medføre breaking changes for 2026 og 2027. Breaking changes betyder, at løsningen ikke vil være bagudkompatibel. OS2ai har ikke ressourcer til at vedligeholde flere versioner side-by-side, hvorfor det forventes at alle tilsluttede myndigheder følger udviklingen i core. 

På nuværende tidspunkt er nogle af de tekniske komponenter og muligheder som f.eks. OpenWebUI, RAG og shared LLM ved at blive vurderet. Der er udtrykt ønske om, at de myndigheder, der drifter ved samme driftsleverandør skal havemulighed for at dele hardware. Dette med udsigten til en lavere omkostning til drift, men også med forventningen om øgede fordele ift. adgangen til flere specialiserede sprogmodeller. 

Vurderingen af de tekniske komponenter vil ende ud i konkrete arkitekturforslag og forbedringsforslag med målet om at kunne sikre en stabil drift og bæredygtig arkitektur i skala.

Følg med i beslutninger vedr. OS2ai i referater fra koordinationsgruppemøder og styregruppemøder

 

Har du spørgsmål?

Så skal du endelig kontakte os på os2ai@os2.eu.