Skip to Content

OS2 Kitos bidragssatser øges i 2027

En økonomisk justering skal sikre fremtidens OS2 Kitos.
13 november, 2025 af
OS2 Kitos bidragssatser øges i 2027
Anne Bie Hansen


Vækst i udviklingsønsker og samarbejder

OS2 Kitos har gennem de seneste år oplevet en markant vækst i både anvendelsen og interessen for samarbejde. Kommunerne har mange udviklingsønsker, og eksterne aktører etablerer stadig flere datasamspil. 

For at imødekomme denne udvikling og sikre en bæredygtig fremtid, har styregruppen godkendt en række økonomiske justeringer, herunder en tilpasning af bidragssatserne fra 2027.

  Læs om udvikling i OS2 Kitos     Nyt roadmap 

 

Justering af bidragssatser fra 2027: Et nødvendigt skridt

For at sikre en mere robust og fremtidssikret økonomi, har sekretariatet anbefalet en justering af bidragssatserne. Emnet har været vendt på flere møder i styregruppen, som et led i en proces, hvor der også er udarbejdet ny vision og strategi.

De nye bidragssatser blev vedtaget i november 2025, og indebærer en stigning på henholdsvis 4.000, 5.000 og 6.000 kr. pr. lille- middel og store kommuner. Disse satser er eksklusive bidrag til OS2-sekretariatet. Mere om takster i OS2 her


Oversigt 

Bidragssats pr.

kommunestørrelse

 

2025

 

2027

 

Stigning

Lille

27.734

31.734

4.000

Mellem

38.828

43.828

5.000

Stor

49.921

55.921

6.000


En investering

Justeringen af bidragssatser træder i kraft fra 2027, og skal ses som en investering i fællesskabets digitale infrastruktur. 

Den vil samtidig reducere behovet for løbende crowdfunding af udviklingsopgaver, som har været en resursekrævende proces for både sekretariat og kommuner.


Flere økonomiske tiltag

Følgende tiltag indgår også:

  • Afskaffelse af API-supportaftaler: Kommuner skal fremover selv finansiere support direkte med leverandøren STRONGMINDS. Modellen formes i 2026.
  • Tilføjelse af fuldtids PO: For at sikre kontinuitet og kvalitet i udviklingen, opnormeres PO-stillingen fra deltid til fuld tid.
  • Betaling for brug af interessent-API: Styregruppen vil forme modeller for betaling fra eksterne aktører. 

Disse tiltag skal samlet set sikre, at Kitos kan følge med den stigende efterspørgsel og samtidig bevare sin rolle som fælleskommunalt værktøj.


Baggrund

I de seneste år har udviklingen af en ny brugerflade  gjort krav på udviklingsmidlerne i Kitos.

Det betyder, at kommunernes gode ideer til ny funktionalitet har stået i kø. De ønsker skal nu skal løftes, og det lægger pres på både udviklingsbudgettet og sekretariatets resurser.

Budgettet for OS2 Kitos i 2025 er bevidst overskredet, som konsekvens af nødvendige og uforudsete opgaver:

  • Fejlrettelser i den nye brugerflade, som afslørede legacy-fejl fra tidligere versioner.
  • Integration med KOMBIT og udvikling af beskedbus til Det fælleskommunale databehandlersekretariat, DBS.
  • Udvidelse af interessent-API til udveksling af data med FK ADM.

Disse opgaver har været afgørende for at sikre stabil drift og fremtidig anvendelse, men har samtidig udhulet det fælles udviklingsbudget.

I 2026 er der kun afsat 437.000 kr. til udvikling – et beløb, der ikke står mål med den eksisterende backlog, som rummer ønsker for 5–6 millioner kr.

Derfor må en del udvikling finansieres via crowdfunding

 

Fremtiden sikres

Med en mere stabil og forudsigelig finansiering kan OS2 Kitos:

  • Prioritere udviklingsopgaver, der matcher kommunernes behov.
  • Sikre bedre support og integrationer.
  • Udvide samarbejdet med nationale aktører som KL, KOMBIT og Rigsarkivet.
  • Sikre vedligeholdelsen af et stadigt mere komplekst system.

 

Spørgsmål og kommentarer kan henvendes til info@kitos.dk
a group of people sitting at a table in front of a window

Deltag på brugerklubmødet

De nye tiltag i OS2 Kitos gennemgås d. 27. november på Middelfart Rådhus.

Program og tilmelding


Tags